Architekt Richard Meier

Autor CITY TOWER Richard Meier – architekt skupiny New York Five
*1934 Newark, New Jersey, USA

Významný americký architekt Richard Meier vystudoval architekturu v letech 1953 – 1957 na Cornellově Univerzitě v Ithace, v New Yorku. Pracuje pro různé společnosti, v roce 1963 si otevírá svůj ateliér. Jeho prvním kompletním projektem je dům rodičů v Essex Fells, New Jersey.

Rozvoj Bronxu, skupina FIVE ARCHITECTS

Rok 1970 pro Richarda Meiera znamená získání první velké veřejné zakázky. Má na starost rozvoj v území centra Bronxu, v New Yorku. Meiera veřejnost více poznává díky vycházející publikaci FIVE ARCHITECTS v roce 1972. Kniha popisuje práci a projekty známé skupiny architektů – Richarda Meiera, Petera Eisenmana, Johna Hejduka, Michaela Gravesa a Charlese Gwathmeyho.

1984: Pritzkerova cena i návrh projektu za miliardu dolarů

Richard Meier roku 1975 přednáší na Univerzitě v Yale, pracuje na dalších velkých projektech. V roce 1984 získává Pritzkerovu cenu a zároveň prestižní zakázku – návrh Getty Centre v Los Angeles, v Kalifornii v hodnotě 1 mld. USD.

Kubistická kompozice a hlavní hmota

Meierovu ranou tvorbu charakterizuje kubistická kompozice, komplex vertikálních sekcí, jemnější formy a materiály. Soustředí se na hlavní hmotu, k níž přidává a odebírá geometrické části hmoty. V pozdější tvorbě pracuje s více hmotami, jež se přetínají a prolínají do jedné komplexní skladby.
„Mým cílem vždy bylo vytvořit v rámci čisté formy výraznou prostorovou lyriku.“ Richard Meier

Bílá není jen bílou

Bílá. Tato barva je hlavním znakem Meierových staveb. Jeho bílá však není nikdy jen bílou. Je subjektem konstantní změny skrze síly přírody: oblohu, počasí, vegetaci, oblaka a světlo. Zřetelně vytváří hmotu budov založenou na stejných navrhovacích konceptech, udržuje si vlastní designerskou filozofii.
„Bílá je pro mě nejkrásnější barvou, protože se v ní dají poznat všechny barvy duhy.“ Richard Meier
Meier mnohdy používá Neo Corbusierovské tvary se smaltovanými panely vloženými do mřížky a velkými plochami skla, které ladí s lineárními rampami a zábradlími. Všechny prvky, i kontrastní tvary, kompozice harmonicky slučuje v celek a utváří jasné proporce.

Světlo, barva a místo

Tři nejdůležitější prvky jeho děl jsou světlo, barva a místo.
„Bílá je vždy symbolem dokonalosti, čistoty, jasnosti. Na bílém povrchu se dá nejlépe pochopit hra světla a stínu, ploch a hran.“ Richard Meier

Místovost

Hlavní myšlenkou, které dává Meier pozornost a sám si ji pojmenoval, je Místovost.
 
Bílou barvou dobře odděluje budovu od místa, kde se nachází, zdůrazňuje přítomnost budovy jako nezávislého předmětu.
„Místovost je to, co dělá prostor místem.“ Richard Meier

Nejvyšší ocenění

Richard Meier je držitelem nejvyšších ocenění ve svém oboru – Pritzkerovy ceny za architekturu, Zlaté medaile od Amerického institutu architektů i od Královského institutu britských architektů, Praemium Imperial od Japonské asociace umění. 

Budovy veřejné správy, muzea, kostely i soukromé rezidence po celém světě

Mezi Meierovy nejznámější projekty patří:
  • Getty centrum v Los Angeles
  • High Museum v Atlantě
  • Muzeum současného umění v Barceloně
  • Muzeum dekorativního umění ve Frankfurtu
  • Ústředí televize Canal+ v Paříži
  • Radnice a centrální knihovna v Haagu
  • Jubilee kostel v Římě
  • Radnice v San José
  • Budova přírodních věd a technologií na Cornellově univerzitě
  • Muzeum Ara Pacis v Římě
  • Byty na Perry Street a Charles Street v New Yorku
  • Muzeum Burda Collection v německém Baden-Badenu
 
Richard Meier je členem umělecké rady v Cooper-Hewittově muzeu, Americké akademie v Římě a Americké akademie umění a písemnictví, která mu v roce 2008 udělila zlatou medaili za architekturu.

Richard Meier o projektu City Tower

„Tento náročný úkol v sobě skrýval dialog s historickou krásou Prahy, a zároveň vytváření moderní podoby budoucnosti města. Budova CITY TOWER patří mezi náš první projekt ve střední Evropě. Je zároveň nejvyšší budovou, kterou náš ateliér realizoval. Jsem velmi hrdý, že jsem se tohoto projektu mohl účastnit a přispět tak městu, které mám rád.“ Richard Meier